Virtual Pixel: Promosyon hilesi mi ? Yoksa iyileştirme mi ?

Son zamanlarda büyük ölçekli elektronik LED ekran satan, özellikle Güney Doğu Asya ve Rusya’daki firmalar, ürünlerini yüksek orandaki rekabetçi pazarda öne çıkarabilmek için kendi ürünlerinin “Virtual Pixel”(*) teknolojisini kullandığını söylemektedirler. Bu firmalar, “Virtual Pixel” teknolojisinin normal bir LED ekranın çözünürlüğünü iki katına çıkardığını iddia etmektedirler. Örneğin normal 320x240 çözünürlüklü bir LED ekranın bu teknolojiyle 640x480 çözünürlüğe sahip olması gibi.

LED ekran teknolojisindeki tüm dünya devleri (Daktronics, Opotech, Barco, Lighthouse) gerçek fiziksel piksel kullanarak büyük çözünürlüklü yeni ekranlar yaratmak konusunda çok endişeliler. Bu firmalar yeni çıkardıkları tüm ekran tiplerinde “Virtual Pixel” teknolojisini kullanmayı durdurdular. Fakat 3-4 yıl öncesindeki tüm modellerinde bu teknoloji mevcuttu. Bu alanında öncü geliştiriciler bu teknolojiyi kullanmaktan neden vazgeçtiler?

Şimdi gelin birlikte “Virtual Pixel” teknolojisini nerde ve ne zaman kullanmak bir anlam ifade eder ve bu “Virtual Pixel” teknolojisi çözünürlüğü iki katına katlar mı öğrenelim.

Maalesef, tedarikçiler her zaman “Virtual Pixel” teknolojisi ile alakalı gerçek bilgileri, nasıl kullanıldığını ve fonksiyonlarını açığa çıkarmamaktadırlar. Bu tedarikçiler alıcıları “Virtual Pixel” kullanan LED ekran modellerinin kullanmayan modellerden daha iyi olduğuna dair ikna etmeye çalışırılar.

Genellikle “Virtual Pixel” durumları sadece bir pazarlama hamlesidir. Bu teknolojide yeni olan bir yenilik yoktur ve ufak avantajlar genellikle tedarikçilerin üzerini örttüğü eksikliklerle dengelenir.
Gelin birlikte bir göz atalım.

Virtal Pixel

Video ekranlarının “Virtual Pixel” leri;

Işık kaynaklarının kare şeklinde yerleştirilmiş piksellerle dolu olduğu bir video ekranı düşünün. ( LED veya akkor lamba vb. olması fark etmez). Her ışık kaynağı ışığı bir merkezden belirli bir dalga uzunluğuyla yayar. (Figür 1) tipik bir piksel örneğidir.

Görüntü bir video ekranında “normal” mod’da görüntülendiğinde, orijinal görüntünün her bir pikseli ekranda belirli bir piksele karşılık gelir. Örneğin, bir piksel sol üst köşede ve R, G, B renklerinde ise, video ekranında sol üst köşedeki piksel de aynı gözükecektir.

“Virtual Pixel” modun’da, görüntünün her bir pikseli bir ekran pikseline değil, bir ışık kaynağına karşılık gelir. İlk görüntü ikiye katlanmış bir çözünürlüğe sahiptir böylece görüntünün sahip olduğu her piksel video ekranında bir ışık kaynağına tekabül eder. Örneğin, ilk görüntünün sol üst köşesindeki 4 piksel, (Figür 3.) “virtual” dönüşüm sebebi ile “one screen pixel”e yansıtılacaktır
(Figür 4.)


Diyelim ki bizim ilk görüntümüz ( fiziksel ekran piksel çözünürlüğünden iki kat fazla olarak) siyah bir arka planda yatay bir yeşil şerit gibi görünüyor. Eğer bu şerit çift piksellerin sırasında ortaya çıkarsa, video ekranı buna karşılık gelen bir yeşil şerit gösterecektir. Fakat bu şerit tek piksellerin sırasında olursa, video ekranı siyah kalmaya devam edecektir. Yani, daha küçük detaylar ve keskin renkler bozulmalarla ortaya çıkacaklardır.

Peki, bu “Virtual Pixel” teknolojisinin yararları var mıdır? Evet. Bazı durumlarda genel görüntülenen kalite belki biraz daha gelişmiş olabilir fakat detaylar bozulmuş olacaktır. Bu teknoloji düz renk eğimleri ile veya yamalı görüntülerde renk bozulmaları daha az belli olacaktır.

Basit zamansal ortalama ile ilk görüntü dört piksel biri yüksek frekans (çift veya dört kat) bir ekranda görüntülenir. Mekansal ve zamansal yaklaşımlar kombine edilebilir. Ancak şimdiye kadar "optik eşdeğer" bir soruya net bir cevap yoktur.

Uygulamada "Virtual Pixel" teknolojisi ile ekranlar genellikle "Standart" mod’unda çalışır. Örneğin kontrol sistemi bunu yapmak için izin veriyorsa, sanal piksel seçeneği kapatılabilir. Bu tasarımcılar tarafından görüntü ve renk uyum sürecinde düzeltmek görüntü bozulmalarını önlemek için yapılır. "Virtual Pixel" kapatılamadığı zaman, bu resmi düzeltmek detayları bulanıklık ve çarpıtmaları kaldırmak çeşitli filtreler (örneğin, "flu”) tanıtarak görüntü bozulmaları en aza indirmek mümkündür. Ama bu genel görüntü netliği üzerinde olumsuz olarak yansıyabilir.

Kavramsal olarak, "Virtual Pixel" bir ekranda görüntülendiği gibi (interpolasyon algoritmaları) dijital görüntüyü düzeltmek için bir girişimdir. Ancak, evrensel İnterpolasyon algoritmaları yoktur: farklı görüntüler farklı algoritmalar gerektirir. Bunun sonucu olarak, bir "Virtual Pixel" kullanımı uygun olmasa bile kısa vadede çözüme götürebilir.

Alternatif bir yaklaşım şu olabilir: çift çözünürlükte ilk görüntüleri özel görüntülerin verilen bir tür için seçilmiş bir “enterpolasyon”* algoritması kullanır yazılım tarafından fiziksel ekran çözünürlüğü ayarlanmalıdır. Genellikle, tüm standart tasarımcı araçlarının böyle bir çok algoritmaya ulaşma şansı vardır.. Bu yaklaşım, öngörülebilir sonuçlar almayı sağlar: herhangi bir ek eserler olmadan bir PC monitörü üzerinde görüleceği gibi, ekranı aynı görüntüyü gösterebilecek olduğunu gösterir. Yukarıdaki tüm bilgiler sadece ekran yüzeyinin etrafında piksel ve “LED Uniform” dağılımını kullanan ekranlarla ilişkilendirilebilir.

LED'lerin kümeler olarak gruplandırıldığı durumda, diğer "sanal" algoritmaları uygulanabilir ama ilk görüntü daha da yüksek (örneğin üçe katlanmış) çözünürlük gerektirebilir ekran piksel çözünürlüğü ile karşılaştırıldığında. Yine de, bu ekran çözünürlüğü "sanal" teknolojisi ile üçe katlandığını ifade etmez. Bazı özel algoritmalar, diğer durumlar için geliştirilmiş olabilir örneğin LED'ler dikdörtgen olarak değil, bir üçgen olarak yer almaktadır: RGB

"Virtual Pixel" teknolojisi yanlış kullanılmaya çok olanaklıdır ki bu çok daha fazla bilgi kaybı ile sonuçlanabilir. Aslında, büyük ekranlarda "Virtual Pixel" teknolojisi uzun zaman önce ortaya çıktı.

İlk “Lamba Mod” olarak adlandırılan Lambalı Ekranlar (ampulden yapılmış) üzerine uyarlanmıştır. Lamba ekranlarda daha düşük çözünürlük ve önemli ölçüde daha büyük piksel boyutu vardı. Doğal olarak, geliştiriciler görüntü kalitesini geliştirmek için görüntü kenarlarını düzeltmek için çalıştı. Daha sonra, aynı yaklaşımı LED ekranlar üzerine genişletildi.

* Virtual Pixel: Gerçekte var olmayan görüntü birimlerinin İnterpolasyon metodu ile varmış gibi gösterilmeye çalışılması işlemidir

** Interpolation (İnterpolasyon): İki bilinen değeri kullanarak, aradaki bilinmeyen bir üçüncü değeri hesaplama işlemidir. İki boyutlu görüntülerin ölçeklenmesi işleminde çokça kullanılması gerekir.

Orjinal Döküman